۳۰ درصد جمعیت شهر مشهد حاشیه نشین هستند

رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست  شورای اسلامی مشهد گفت: ۳۰ درصد از جمعیت شهر مشهد معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه نشین هستند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار، در نشست صمیمی با شهروندان در مسجد النبی واقع در پنجتن ۴۸ بین شهید قربانی ۲۳ و ۲۵ که با حضور شهردار و مسئولین شهرداری منطقه چهار برگزار گردید، غلامحسین صاحبی ضمن تبریک هفته وحدت یاد و خاطره حماسه بزرگ ۹ دی را گرامی داشت.

صاحبی گفت: این روز بزرگ را نباید فراموش کرد چرا که در این روز مردم با آمدن به خیابان ها حماسه بزرگی آفریدند تا درس عبرتی برای فتنه گران داخلی و خارجی باشد.

وی در ادامه ضمن بیان اقدامات شورای اسلامی چهارم شهر مشهد در رابطه با ساماندهی حاشیه شهر تصریح کرد: با روی کار آمدن شورای چهارم و ایجاد کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر حرکتی ارزنده در خصوص ارائه خدمات متوازن و عادلانه در سطح شهر صورت گرفت.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان این مطلب که بیش از ۱۰ میلیون حاشیه نشین در کلان شهرهای کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کلان شهر مشهد ساکن هستند که ۳۰ درصد جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.

غلامحسین صاحبی افزود: با تشکیل شورای چهارم و انتخاب شهرداری شایسته، نگاه مدیریت شهری به ارائه خدمات بیشتر و مطلوبتر به حاشیه شهر سوق پیدا کرد به طوری که در دو سال گذشته میلیارد ها تومان اعتبار برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد هزینه شده است.

وی با اشاره به این که ۱۷۰ هزار واحد قولنامه ای فاقد مجوز و بدون رعایت اصول شهرسازی در حاشیه شهر ساخته شده است، خاطرنشان کرد: با رویکرد جدید شورای اسلامی شهر مشهد برای زمین های قولنامه ای داخل بافت پر شهری ضمن اخذ تعهدنامه محضری از مالک و سیر مراحل قانونی ، اجازه ساخت صادر می گردد.

صاحبی اجرای نهضت آسفالت معابر خاکی در حاشیه شهر را یکی از اقدامات ارزنده در خصوص ساماندهی این محدوده ها عنوان کرد و یادآور شد: طی دو سال اخیر بیش از ۴۰۰ هزار متر مربع از معابر بخش های حاشیه شهر منطقه چهار آسفالت شده است و به زودی طی مراسمی اتمام معابر خاکی در این منطقه اعلام خواهد شد.

وی همچنین به اجرای طرح ساماندهی کال کشف رود اشاره کرد و افزود: این طرح یکی از مهمترین پروژه های شهری محسوب می شود چرا که مشکلات بهداشتی برای شهروندان به وجود آورده بود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست  شورای اسلامی مشهد ادامه داد: از زمان اجرای این پروژه ۱۴ کیلومتر از بستر کشف رود آزادسازی شده است و ۴۵ هکتار درخت کاشته شده است که تا پایان سال جاری به ۱۰۰ هکتار خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در این پروژه ۱۹۹۰ هکتار زمین آزادسازی می شود و بزرگترین کمربند سبز شمالی در این مکان احداث خواهد شد.

غلامحسین صاحبی در خصوص دیگر اقدامات شورای شهر و شهرداری مشهد برای خدمت رسانی به حاشیه شهر گفت: بازگشایی راستگرد پل نوغان ، راه اندازی فاز اول خط ۲ قطارشهری تا خرداد ماه سال آینده، واگذاری زمین به مراکز بهداشت، نیروی انتظامی و سازمان بسیج جهت احداث خانه بهداشت، کلانتری و سالن ورزشی از اقدامات کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر از زمان شروع به کار است.

شهردار منطقه چهار مشهد نیز در این نشست ضمن تشکر از حمایت های شورای اسلامی شهر مشهد برای ارائه خدمات متوازن و شایسته به حاشیه شهر مشهد گفت: تمام آنچه در توان داریم را برای ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان در حاشیه شهر به کار می گیریم ولی در بعضی از موارد به حمایت گسترده شورای اسلامی شهر نیاز داریم که خوشبختانه از این حمایت برخوردار هستیم.

سید کمال الدین شاهچراغی با اشاره به پروژه تقاطع غیر همسطح شهید گمنام ادامه داد: در سال گذشته ۵۳ درصد باقی مانده این پروژه به عنوان یکی از پروژه های مهم شهری با حمایت شهردار مشهد و شورای اسلامی شهر در ۵۳ روز برای استفاده شهروندان به بهره برداری رسید.

شاهچراغی اجرای پروژه ساماندهی کال کشف رود را یکی از کارهای خاص و ویژه در شهر مشهد دانست و خاطرنشان کرد: با اتمام این پروژه علاوه بر حذف آلودگی ها و ارتقاء سطح بهداشت آن محدوده، به سرانه فضای سبز منطقه چهار اضافه خواهد گردید.

وی ضمن اشاره به بافت مذهبی منطقه چهار مشهد، عنوان کرد: این منطقه به صورت پایلوت برای اجرای طرح فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در نظر گرفته شده است که این امر علاوه بر مزایایی که برای شهروندان دارد باعث حفظ محیط زیست نیز خواهد شد.

شهردار منطقه چهار مشهد در پایان یادآور شد: برای ارائه خدمات مطلوبتر به حاشیه شهر در این منطقه اقدامات گسترده ای انجام شده است که می توان به احداث بوستان بانوان ارم به مساحت ۲ هکتار در بلوار پنجتن ، تملک زمین ۶/۲ هکتاری برای احداث بوستان در بلوار پنجتن ، اختصاص ۶ هکتار زمین برای ساماندهی مشاغل مزاحم و آلاینده در این محدوده ،آماده سازی و روکش آسفالت معابر خاکی شهرکهای نیکروز ، نوکاریز و صبا و معابر فرعی بلوار طبرسی شمالی و پنجتن و ارائه خدمات رفت و روب و نظافت و جمع آوری زباله به صورت روزانه اشاره کرد.

حتما ببینید

دو برابر تعداد ساختمان های ویران شده در حلب

واشنگتن پست با استناد به تصاویر ماهواره ای: اسرائیل جنگ خود را در غزه با …

افزایش بی ضابطه هزینه ارسال پیامک بانک رسالت

امروز پیامکی از سوی بانک رسالت مبنی بر برداشت ۱۵۰۰۰۰۰ ریال بابت کارمزد پیامک اطلاع …

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi