دستگیری مرضیه هاشمی به جرم شهادت ؟!!!

در حالی که تلاش‌ها برای کسب اطلاع از وضعیت و دلیل بازداشت مرضیه هاشمی همچنان بی نتیجه بوده و وی فقط در یک تماس کوتاه تلفنی با دخترش، از بدرفتاری و خشونت ماموران پلیس آمریکا در حین و بعد از دستگیری اش خبر داده است، روز جمعه به وقت آمریکا، دادگاه این مجری و خبرنگار بین المللی تشکیل می شود.

 هاشمی که برای دیدار با فرزندان و بستگان و عیادت از برادر بیمار مبتلا به سرطانش به زادگاهش سفر کرده بود، روز یکشنبه در فرودگاه سنت لوئیس لمبرت بازداشت شده و پس از ساعت ها بی خبری کامل، سرانجام در گفت و گوی کوتاه تلفنی با دخترش گفته است مسئولین زندان دست و پای او را با زنجیر بسته و همانند یک جانی با او رفتار کرده‌اند.

این مجری آمریکایی الاصل مسلمان شده، همچنین از عدم رعایت حقوق اولیه اش توسط ماموران زندان خبر داده و اظهار کرده است که حجاب او علیرغم اعتراض جدی اش برداشته شده و در بدو ورود، از او بدون حجاب عکسبرداری شده است. همچنین تنها دو تی شرت به او داده شده که هاشمی از یکی از آنها به عنوان پوشش سر استفاده کرده و همچنان از داشتن پوشش کامل اسلامی محروم است. مسئولین زندان دیگر حقوق مسلم این خبرنگار بین المللی مسلمان را نیز رعایت نکرده و غذای حلال در اختیار او نگذاشته‌اند و هاشمی از این جهت نیز به دلیل امتناع از خوردن گوشت خوک، در شرایط نامناسبی به سر می‌برد.

این در شرایطی است که ابراز واکنش ها نسبت به دستگیری و وضعیت نگران کننده هاشمی از سوی افراد حقیقی و حقوقی در ایران و سراسر جهان ادامه دارد.

در یکی از تازه ترین این واکنش ها، انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواسته است در اسرع وقت درباره علت بازداشت مرضیه هاشمی اطلاع‌رسانی شود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (آی‌اف‌جی) روز پنجشنبه (۱۷ ژانویه) در حساب توییتری خود نوشت: «مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی در آمریکا بازداشت شده در حالی که اتهامات او علنی نشده است. ما به شدت نگران او هستیم و از مقام‌های آمریکا می‌خواهیم هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کنند.»

در روزهای گذشته حزب الله لبنان نیز بازداشت ظالمانه مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه تلویزیونی پرس تی وی توسط ماموران آمریکایی و توهین به اعتقادات ایشان را به شدت محکوم کرده بود. حزب الله از رسانه‌های آزاد جهان خواسته تا تجاوزات نژادپرستانه آمریکا و نقض دائم حقوق بشر توسط آمریکایی‌ها را فاش کنند.

رابرت دیوید استیل؛ نامزد جایزه نوبل صلح و افسر سابق سیا با اشاره به اینکه مرضیه هاشمی نزد جامعه سیاهپوستان امریکایی مورد احترام خاصی است گفت: بازداشت وی بدون دلیل و اتهام خاصی بوده است و این کار به دونالد ترامپ ضربه وارد می کند که نیاز به حمایت سیاهان آمریکایی دارد.

امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل نیز در این خصوص تصریح کرد: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود. پیش از او محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و عبدالعلی علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما به صورت جداگانه این اقدام را کاملا سیاسی و غیر قابل قبول عنوان کردند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط مرضیه هاشمی شدند.

از صبح روز چهارشنبه، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی با هشتگ‌های #مرضیه_هاشمی_را_آزاد_کنید، #FreeMarziehHashemi ، #Pray۴MarziehHashemi اقدام به تولید محتوا درباره اوکرده و به رفتار غیرقانونی و وحشیانه پلیس آمریکا با این مجری آمریکایی-ایرانی اعتراض کرده‌اند.

همچنین ستاد حقوق بشر ایران، انجمن روزنامه نگاران مسلمان، سازمان بسیج رسانه و جامعه رسانه ای انقلاب و در شروع ماجرا معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما در بیانه هایی جداگانه این رفتار دولت آمریکا را به شدت محکوم کرده بودند. در بیانیه معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما آمده: ما به عنوان بخشی از جامعه رسانه ای، از تمام رسانه های جهان انتظار داریم تا بدون فوت وقت، نسبت به انعکاس این موضوع در سطح رسانه های بین المللی اقدام نمایند. ما خواهان آزادی بی قید و شرط  و فوری خانم مرضیه هاشمی بوده و در حداقل شرایط انتظار می رود که دولت آمریکا نسبت به این موضوع از ایشان و جامعه رسانه ای جهان عذرخواهی نماید.

بر اساس این گزارش قرار است دادگاه مرضیه هاشمی، که همکاران و نزدیکانش نگران سلامت و وضعیت قلبی او هستند، امروز جمعه به وقت آمریکا برگزار شود.

این مجری، خبرنگار و مستندساز پرس تی وی، روز یکشنبه در فرودگاه سنت‌لوئیز توسط ماموران اف‌بی‌آی بازداشت و به مقر مرکزی پلیس فدرال در حومه واشنگتن دی سی منتقل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi