عبور گـوشت از مرز ۶۲ هزار تومان !!!

قال رسول الله ( صلّى الله عليه وآله ) : من ألى عليه أربعون يوما ولم يأكل اللحم فليسقرض على الله وليأكله .

هر کس چهل روز نتوانست گوشت بخرد و بخورد باید به حساب بیت المال (و با کمک دولت) گوشت بخرد و بخورد. ( و دولت اسلامی گوشت برای او و خانواده اش تهیه کند).

شبیه حدیث فوق در کتاب وسائل الشیعه احادیت دیگری (۱۲ حدیث)در یک بخش مستقل به نام “باب كراهة ترك أكل اللحم أربعين يوما ، أو أياما ولو بالقرض ، واستحباب الاذان في أذن من تركه أربعين يوما”- ترجمه: باب کراهت ترک خوردن گوشت به مدت چهل روز هرچند با قرض کردن و استحباب اذان گفتن در گوش کسی که خوردن گوشت را در این مدت ترک می کند- آمده است.

گفتنی است کتاب وسائل الشیعه شیخ حر عاملی در ﻧـﺰد ﻋﺎﻟﻤـﺎن اﺧـﻼق از اھﻤﯿﺖ وﻳﮋه اى ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﻮده اﺳﺖ و ایشان ھﻤﻮاره ﺳﺎﻟﻜﺎن عرفان الهی را ﺑﻪ ﺧﻮاﻧﺪن و ﻋﻤﻞ ﻛﺮدن ﺑﻪ اﻳﻦ ﻛﺘﺎب ﺷﺮﻳﻒ ﺳﻔﺎرش ﻣﻰ ﻧﻤﻮده اﻧـﺪ.

قیمت گوشت گرم گوسفندی طی چند روز گذشته در مشهد در وضعیت قرمز قرار گرفت به طوری که بنا بر اعلام سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت  قیمت لاشه گوسفندی ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان است در حالی که قیمت این محصول در اردیبهشت ماه حدود ۴۳هزار تومان اعلام شده بود ران بدون چربی گوسفندی هم که اردیبهشت ماه ۵۱ هزارتومان بود طی روزهای اخیر به ۶۲ هزار تومان رسید اگرچه بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار خراسان رضوی قیمت این محصولات در مناطق مختلف شهر بیش از ارقام اعلام شده است و تقریبا گوشت با نازل ترین کیفیت را می توان با قیمت های اعلامی در بازار پیدا کرد. علی باخرد معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی روز گذشته دراین باره به تسنیم گفت: واقعیت این است که متأ‌سفانه ما شاهد گران فروشی در برخی از واحدهای توزیعی خرد هستیم اما از منظر تأمین کالاهای مورد نیاز مردم مشکلی وجود ندارد.

البته در برخی از کالاها مانند میوه و تره‌بار مسئله عرضه و تقاضا نیز وجود دارد به عنوان مثال در همین چند روز اخیر میوه و تره‌بار به علت اعتصاب رانندگان کامیون‌، به اندازه مورد نیاز به شهر مشهد نمی‌رسید و بنا به قاعده عرضه و تقاضا قیمت آن افزایش یافته بود. باخرد با اشاره به افزایش قیمت گوشت و مرغ خاطرنشان می‌کند: مرغ و گوشت قیمت مصوب دقیقی ندارد اما دولت برای این موارد طرح‌هایی را در نظر گرفته است به عنوان مثال در خراسان رضوی طرح‌هایی برای تعدیل قیمت گوشت در نظر گرفته شده که توزیع گوشت قرمز منجمد و گوشت گرم استرالیایی از جمله آن‌هاست. وی تأکید می‌کند: همچنین چند طرح دیگر هم برای تعدیل قیمت گوشت در دست اجراست و امیدواریم تا پیش از پایان ماه مبارک رمضان قیمت گوشت به حالت عادی خود بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi