اعلام استراتژی رسمی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات در عین الاسد

ایران به پایگاه های آمریکا در عراق حمله موشکی کرد. این خبری است که جهان را در شوک و بهت فرو برده است.

در اولین نگاه تحلیلی به این ماجرا نکات زیر قابل تامل است:

۱- در روزهای اخیر، هنگامی که صحبت از “انتقام سخت” می شد، دو گزاره مطرح می شد:

– آنچه گفته می شود رجزخوانی است و ایران هیچ اقدام خاصی نخواهد کرد یا نمی تواند بکند.
– ایران در قالب اقدام نیابتی پاسخ خواهد داد مانند حمله با منشا نامعلوم به نیروهای آمریکایی در عراق.

اما کمتر کسی می توانست پیش بینی کند که ایران ، ” راسا و مستقیما ” پاسخ ترور سردار سلیمانی را بدهد: ترور سردار سلیمانی توسط پنتاگون انجام شد و عملیات انتقام نیز توسط سپاه؛ صریح و سریع و بی هیچ پرده پوشی و دقیقا در همان ساعتی که سردار سلیمانی ترور شد.

۲- آنچه انجام شد، تنها یک انتقام نبود، اعلام استراتژی رسمی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات بود. مطابق این استراتژی، جمهوری اسلامی ایران هرگونه تعرضی را سریع و کوبنده پاسخ می دهد ولو آن که طرف مقابل آمریکا باشد و بیم جنگ نیز برود.

۳- با این اوصاف، کشورهای عربی میزبان پایگاه های آمریکا، در تعاملات خود با ایران باید تجدید نظر کنند و چندان مستظهر به نظامیان آمریکا نباشند خاصه آن که سپاه رسما و صراحتا اعلام کرده است که هر کشوری که مبدا حمله آمریکا به ایران باشد هدف حملات بعدی است.

۴- واکنش آمریکایی ها نشان می دهد که آنها نیز منتظر چنین حمله ای نبودند و کاملا سردرگم هستند. ابتدا قرار بود ترامپ سخن بگوید و اعلام موضع کند ولی شورای امنیت ملی آمریکا مصوب کرد که او دستکم تا فردا حرف نزند و کاخ سفید هم بیانیه ندهد.
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز خواهان پایان دادن‌به وضعیت موجود شد و تصریح کرد که آمریکا تاب جنگی دیگر را ندارد. حنی برخی سناتورهای جمهوریخواه و نزدیک به ترامپ نیز خواستار عدم واکنش نظامی شدند و برخی دیگر نیز خواهان حمله به مراکز اقتصادی و نظامی ایران شدند. در مجموع واکنش های اصلی تا کنون، عمدتا یا سکوت بوده یا دعوت به اجتناب از درگیری.

۵- ساعاتی بعد از حملات سپاه به مواضع آمریکایی ها در عراق، برخی رسانه های آمریکایی اعلام کردند که هیچ کدام از نیروهای آمریکایی در حملات ایران کشته و مجروح نشده اند.
دو حالت متصور است. یا این خبر درست است که در این صورت آنها فقط یک خبر صحیح را منتشر کرده اند ، یا این خبر نادرست است که در این حالت، می توان آن را اقدامی امنیتی دانست که پاسخ ندادن احتمالی آمریکا را از حالا توجیه می کند.
البته هنوز در مرحله کمبود اطلاعات هستیم و باید منتظر ساعات و روزهای سرنوشت ساز آتی باشیم.

۶- حملات به مراکز نظامی آمریکایی ها در حالی صورت گرفت که آنها در عالی ترین درجه آماده باش بودند. حال سوال این است که چگونه سیستم های دفاع موشکی شان نتوانستند در برابر این حملات کاری بکنند؟

۷- بعد از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، این گزاره مطرح شد که ممکن است پایگاه های آمریکایی به اقلیم کردستان عراق منتقل شوند.
حمله سپاه به پایگاه آمریکایی اربیل ( کردستان عراق) می تواند ناظر به این گمانه زنی باشد.

۸ – ترامپ در قمار خاصی افتاده است: پاسخ نظامی، عواقب نامعلومی خواهد داشت خاصه بعد از اعلام عملی استراتژی دفاعی ایران ( بند ۲) و اگر پاسخ ندهد ممکن است سبد رای جمهوریخواهان و تندروهای آمریکایی را از دست بدهد.
در هر حال، هر چه کند سرنوشت انتخاباتی اش به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این، یادآور عنوانی است که سردار شهید قاسم سلیمانی با آن ترامپ را خطاب می کرد: “قمارباز”.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi