همه چیز درباره استخراج اتریوم

اتریوم، مشهور به ملکه ارزهای دیجیتال، دومین ارز دیجیتال برتر بازار است که امیدواری‌ زیادی درباره آینده آن وجود دارد. با توجه به محبوبیت این شبکه، افراد زیادی به جرگه ماینرهای آن پیوسته‌اند و این یکی از ویژگی‌های جالب بلاک چین‌های باز است که همه افراد می‌توانند در کار استخراج و تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند. پس از خواندن این مطلب، با نحوه استخراج اتریوم و تجهیزات مورد نیاز برای این کار آشنا می‌شوید.

به‌طور کلی برای استخراج اتریوم باید فرایند زیر را طی کنید:

۱- تهیه سیستم سخت‌افزاری قدرتمند (ریگ استخراج)
۲- ایجاد کیف پول اتریوم به‌منظور دریافت اترهای استخراج‌شده
۳- شروع کار با اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج

قبل از رفتن به سراغ آموزش استخراج اتریوم، باید بدانید که این کار مانند یک سرمایه‌گذاری است و هر سرمایه‌گذاری ریسک دارد. بنابراین، استخراج اتر یا هر ارز دیجیتال دیگری به معنای زدن دستگاه به برق و ثروتمند شدن نیست. عوامل زیادی ازجمله قیمت اتر، هزینه برق، هزینه سخت‌افزار، استهلاک سخت‌افزار و … در سودآوری استخراج نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین، با این‌که شروع ماینینگ کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، این فعالیت دارای پیچیدگی‌های فنی زیادی است که توجه نکردن به آنها گاهی اوقات باعث خرابی سخت‌افزار و حتی آتش‌سوزی می‌شود.

بنابراین، قبل از شروع ماینینگ باید به‌خوبی تحقیق کنید و به پاسخ سؤالات و ابهامات خود برسید.

تهیه ریگ استخراج

استخراج یا همان ماینینگ (mining) مستلزم داشتن سیستم سخت‌افزاری قدرتمند و برق است. روی کاغذ، با کامپیوترهای خانگی یا لپ‌‌تاپ هم می‌توان این کار را انجام داد، اما به‌هیچ‌ عنوان توجیه اقتصادی ندارد و به‌صرفه نیست.

این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شود. البته دستگاه‌ استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک‌ (ASIC) هم برای اتریوم به بازار عرضه شده، اما همچنان کارت گرافیک اصلی‌ترین سخت‌افزار استخراج اتر است. با کارت‌های گرافیک، به جز اتریوم می‌توان چندین و چند ارز دیجیتال دیگر را استخراج کرد. این در حالی است که برخی از ارزهای دیجیتال بزرگ ازجمله بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را فقط می‌توان با دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک (ASIC) استخراج کرد و ماینینگ ارزهای نام‌برده با کارت گرافیک به‌صرفه نیست. در ادامه بیشتر در مورد ای‌سیک‌ها توضیح داده‌ایم.

بنابراین، با توجه به این‌که استخراج اتریوم بیشتر با کارت گرافیک انجام می‌شود، در این مقاله استخراج اتریوم با کارت‌ گرافیک را آموزش می‌دهیم و نیم‌نگاهی هم به استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک می‌اندازیم.

برای استخراج اتریوم با GPU، باید یک «ریگ استخراج کارت گرافیک» تهیه کنید. ریگ (rig) به معنای یک پک از سخت‌افزارها است. ریگ کارت گرافیک درواقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی است، با این تفاوت که تعداد زیادی کارت گرافیک روی آن نصب شده است.

ریگ ماینینگ
یک ریگ استخراج متشکل از شش کارت گرافیک

ریگ‌های استخراج را می‌توانید به‌صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان قطعات را جمع‌آوری و مثل کامپیوترهای معمولی سرهم کنید.

اگرچه سخت‌افزارها و قطعات ریز و درشت زیادی می‌توانند در کار ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرند، یک ریگ استخراج قطعاً شامل قطعات زیر خواهد بود:

۱. کارت گرافیک قدرتمند

کارت گرافیک

اصلی‌ترین بخش ریگ استخراج اتریوم، کارت‌های گرافیک آن است. برای استخراج اتریوم به کارت گرافیک‌های قدرتمند نیاز دارید. مدل‌های خاصی از گرافیک‌های AMD و Nvidia برای این کار مناسب هستند. فراموش نکنید همه GPU‌ها برای استخراج کارایی لازم را ندارند و بهتر است مدلی را انتخاب کنید که ماینرهای زیادی از آن استفاده می‌کنند و به نوعی امتحان خود را پس داده است.

در حال حاضر، مطرح‌ترین کارت‌های گرافیکی که برای استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدل‌های زیر هستند:

بهترین کارت‌های گرافیک AMD برای ماینینگ:

 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۳۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۱۹
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۴۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۶
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX FURY – قدرت هش: Mh/s ۲۹
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۵۶ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۶۴ – قدرت هش: Mh/s ۴۰
 • کارت گرافیک AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s ۷۸
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰۰ XT – قدرت هش: ۵۱ Mh/s

بهترین کارت‌های گرافیک Nvidia برای ماینینگ:

 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۵۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۱۳.۹۰
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۲
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۷۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۳۰.۵
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۴
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۴۹
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۰
 • کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۲۵
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 • کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۵۲

در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، می‌توانید با وارد کردن جمع قدرت کارت‌های گرافیک‌، سود خود را از ماینینگ محاسبه کنید.

ورود به ماشین حساب استخراج

توجه داشته باشید که قدرت یا نرخ هش یا هش ریت (hash rate) هر کارت گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، ریون کوین (Ravencoin) روی KawPow استخراج می‌شود. قدرت هش کارت گرافیک RX580 در الگوریتم KawPow حدود ۹٫۴۰Mh/s و در الگوریتم اتریوم (Ethash)، حدود ۲۳Mh/s است. به این موضوع در هنگام محاسبه سودآوری دقت داشته باشید.

قدرت هر کارت گرافیک روی هر الگوریتم ثابت است، مگر اینکه تیم توسعه‌دهنده تغییراتی روی الگوریتم اعمال کند که باعث شود نرخ هش تغییر کند.

کارت‌های گرافیک دمای زیادی تولید می‌کنند، بنابراین حتماً استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید، دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از سیستم‌های هشدار گرما استفاده کنید.

همچنین، به یاد داشته باشید مصرف برق کارت‌های گرافیک بسیار بالا است، پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج‌شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتماً قبلا از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا از به‌صرفه بودن ماینینگ مطمئن شوید.

۲. شاسی ریگ

شاسی ریگ
نمونه ای از شاسی ریگ

شاسی وسیله‌ای برای سوار کردن قطعات ریگ است. می‌توانید شاسی را به‌صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به گونه‌ای باشد که قطعات، به‌خصوص کارت‌های گرافیک به خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند. البته از وسایل دیگر هم می‌تواند به عنوان شاسی استفاده کرد و حتماً نیاز نیست که یک شاسی کاملاً استاندارد داشته باشید.

۳. منبع تغذیه (پاور) مناسب

منبع تغذیه برای استخراج اتریوم

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات، این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم‌های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می‌کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلاً برای شش گرافیک، پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به بالا نیاز است. در هنگام جمع‌آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

۴- RAM

آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. برای استخراج با ۶ کارت گرافیک، یک رم ۴GB DDR۳ کافی است. اگر می‌خواهید با کارت گرافیک‌های بیشتری استخراج کنید یا به جز ماینینگ، در فعالیت‌های دیگری هم از سیستم خود کار بکشید، می‌توانید یک رم ۸ یا ۱۶ گیگابایتی تهیه کنید.

۵. پردازنده مرکزی (CPU)

پردازنده CPU برای استخراج اتریوم

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. برای هر ریگ با تعداد انگشت شماری کارت گرافیک یک پردازنده مرکزی‌ کاملاً معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است. برای راحتی بیشتر در هنگام اجرای نرم‌افزارها می‌توانید پردازنده‌ای با ظرفیت بیشتر از میزان مورد نیاز تهیه کنید. به عنوان نمونه، پردازنده اینتل سری Skylake مدل Pentium G۴۴۰۰ برای یک ریگ ماینینگ گزینه مناسبی است.

۶. درایو SSD

آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

برای نصب سیستم‌عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج به یک حافظه نیاز دارید. یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD مناسب است.

۷. کابل‌های مورد نیاز

آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل‌های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل‌های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک ها و مادربرد حتماً مورد نیاز است.

۸. مادربرد

آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادربردی با تعداد بالای اسلات‌های PCI Express استفاده کنید. مادربرد ASUS B۲۵۰ MINING EXPERT در حال حاضر بهترین گزینه برای ماینرها محسوب می‌شود. این مادربرد از ۱۹ کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. بااین‌حال، نسبت به نیاز خود می‌توانید گزینه‌های ارزان‌تری را انتخاب کنید.

۹. اینترنت ثابت و مودم

استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد، اما پایدار بودن و عدم قطعی مداوم آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج، اینترنت ثابت ADSL و یا TD-LTE است. فرایند ماینینگ حجم اینترنت زیادی را مصرف نمی‌کند و حداکثر مصرف یک ماینر معمولی به ۴ گیگ در ماه هم نمی‌رسد.

اسمبل و نصب سیستم‌عامل

پس از تهیه سخت‌افزارهای مورد نیاز، باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار برای فردی که قبلاً اسمبل کامپیوتر انجام داده است، تقریباً ساده است، اما اگر تجربه ندارید پیشنهاد می‌شود با کمک یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فقط کافی است عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

می‌توانید از سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم‌عامل‌های مخصوص ماینینگ برای اجرای نرم‌افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به‌دلیل نداشتن درایور DVD روی ریگ استخراج، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید. همچنین باید درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین درایور کارت شبکه را هم نصب کنید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم‌عامل، حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اترهای استخراج‌شده را دریافت کنید.

ساخت کیف پول اتریوم

کیف پول اتریوم

فرایند ساخت کیف پول اتریوم و دریافت آدرس آن بسیار ساده است. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به دلخواه از یکی از آنها بهره ببرید. کیف پول اتریوم را می‌توانید مانند حساب بانکی خود در نظر بگیرید که از آن می‌توان برای دریافت، ذخیره و ارسال اتریوم استفاده کرد.

کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را بر روی گوشی‌های تلفن همراه (اندروید و iOS) یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) نصب کرد. برخی از کیف پول‌ها هم تحت وب‌ هستند و با مرورگرهای اینترنت (مانند کروم) می‌توان به آنها متصل شد. اما کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به‌شکل فیزیکی موجود هستند و باید خریداری شوند.

در جدول زیر نام تعدادی از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید:

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
کیف پول مای‌اتروالتنرم‌افزاری/تحت وبدسترسی
کیف پول متامسکنرم‌افزاری/ افزونه مرورگردانلود
کیف پول تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کیف پول کوینومینرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپدانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود

به جز این شش کیف پول، ده‌ها کیف پول دیگر برای اتریوم وجود دارد که برای آشنایی با همه آنها می‌توانید به بخش کیف پول‌های وب‌سایت آکادمی رابعی مراجعه کنید.

فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال هر کس تنها مسئول دارایی‌های خودش است. بنابراین، ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید. تاکنون دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه پشتیبان از دست رفته است. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به کاربر یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید. به این ترتیب، کاربر با آن کلمات می‌تواند به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کند.

پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

پس از آماده کردن تجهیزات و کیف پول اتریوم، حالا به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می‌رسیم.

برای استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری نیاز است که به یک استخر استخراج بپیوندید. به زبان ساده، استخر استخراج محلی مجازی است که استخراج‌کنندگان قدرت سخت‌افزارهای خود را روی هم می‌ریزند و همه برای استخراج تلاش می‌کنند. در این روش، هر ماینر یا استخراج‌کننده براساس میزان توان پردازشی خود سود می‌برد.

با توجه به گسترده بودن فضای ماینینگ، امروزه بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای کسب سود از استخراج بسیار کم خواهد بود.

برای اتریوم استخرهای استخراج زیادی وجود دارد که می‌توانید از این لینک آنها را مشاهده کنید. هر استخر استخراج نسبت به توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت خدمات می‌تواند متفاوت باشد.

سه استخر استخراج اترماین (Ethermine) تواف‌پول (۲fpool) و اسپارک‌پول (SparkPool) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند. در اینجا روش استخراج در استخر اترماین را آموزش می‌دهیم. اما اتصال به بقیه استخرهای استخراج هم تقریباً با روشی مشابه انجام می‌شود. اترماین یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین استخرهای استخراج اتریوم است.

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است:

 • دانلود نرم افزار استخراج (در این آموزش PhoenixMiner)
 • ویرایش فایل کانفیگ نرم‌افزار
 • اجرای نرم‌افزار و شروع استخراج

برای اتصال به استخر استخراج نیاز به یک نرم‌افزار دارید. با یکی از نرم‌افزارهای زیر می‌توانید به استخر استخراج اترماین متصل شوید:

در این آموزش ما نرم‌افزار فونیکس ماینر (PhoenixMiner) را معرفی می‌کنیم. نرم‌افزار استخراج فونیکس ماینر یکی از بهترین نرم‌افزارهای استخراج اتریوم با کارت گرافیک است. این نرم‌افزار از هر دو کارت گرافیک AMD و Nvidia پشتیبانی می‌کند. قبل از اجرای نرم‌افزار حتماً در صفحه دانلود دستورالعمل‌های تیم توسعه‌دهنده را مطالعه کنید.

پس از دریافت نرم‌افزار، آن را از حالت فشرده خارج کنید، در فولدر نرم افزار، روی فایل «start_miner.BAT» راست کلیک کرده و Edit را انتخاب کنید. سپس قسمت پایینیِ این فایل را ویرایش و تنظیمات مورد نیاز خودتان را وارد کنید.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

در جلوی عبارت «pool-» باید سرور استخر استخراج قرار گیرد. اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می‌دهید، بهتر است از آدرس سرور آسیایی استخر اترماین استفاده کنید که به این شرح است: asia۱.ethermine.org:۴۴۴۴

همچنین باید در جلوی عبارت «pool2-» یک سرور دوم مشخص کنید تا در صورت خرابی سرور اول، عملیات استخراج در سرور دوم انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید: eu۱.ethermine.org:۴۴۴۴

در جلوی عبارت «-wal» باید آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار دهید تا پاداش استخراج به آن منتقل شود. بقیه موارد را به‌صورت دست نخورده باقی بگذارید و فایل را با همان فرمت bat ذخیره کنید.

حالا با اجرای فایل bat ذخیره‌شده، عملیات استخراج آغاز می‌شود. در مورد اجرای نرم‌افزارهای ماینینگ هم ویدیوهای زیادی در یوتیوب وجود دارد.

کوچ اتریوم به اثبات سهام؛ پایان ماینینگ؟

طبق یک برنامه از پیش‌ تعیین‌شده اتریوم قرار است روزی برای همیشه به ماینینگ یا همان استخراج پایان بدهد و به جای آن، تراکنش‌ها از یک روش جایگزین به نام «اثبات سهام» تأیید شوند. البته حداقل تا پایان سال ۲۰۲۰ این اتفاق رخ نخواهد داد.

«اتریوم ۲.۰» (ETH ۲.۰)، نام به‌روزرسانی بزرگ اتریوم است که از مدت‌ها پیش در نقشه راه اتریوم برنامه‌ریزی شده بود. طبق این به‌روزرسانی، اتریوم برای مقیاس‌پذیری هر چه بیشتر (تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر)، به جای الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) از الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) استفاده خواهد کرد.

اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید برای بلاک چین است. در این الگوریتم، افراد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید مقداری اتر بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند. به این ترتیب، می‌توانند در کار تأیید تراکنش‌ها مشارکت‌ کنند و واحدهای جدید ارز دیجیتال (اتریوم) دریافت کنند. مشارکت‌کنندگان کارمزدهای تراکنش‌های شبکه را برای خود برمی‌دارند. این روش باعث می‌شود که برای مشارکت در شبکه دیگر نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت نباشد. همچنین اثبات سهام مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد.

اثبات سهام

فاز صفر اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰ پیاده‌سازی می‌شود. در این فاز اثبات سهام اتریوم فعال می‌شود، اما ماینینگ هم همچنان پابرجاست. قرار است در فاز یک بلاک چین اتریوم به‌شکل کامل به اثبات سهام کوچک کند و ماینینگ پایان یابد. زمان اجرای فاز یک هنوز مشخص نیست، اما طبق شواهد به‌نظر نمی‌رسد تا پایان امسال اجرا شود. بنابراین، می‌توان گفت که حداقل تا پایان ۲۰۲۰ می‌توان به استخراج اتریوم ادامه داد. برای آشنایی کامل با اتریوم ۲.۰ می‌توانید به مقاله «اتریوم ۲.۰؛ هر آنچه باید درباره به‌روزرسانی بزرگ اتریوم بدانید» مراجعه کنید.

پس از پایان ماینینگ اتریوم، ماینرها احتمالاً به زنجیره‌های دیگر از جمله اتریوم کلاسیک، بیت کوین گلد و سایر ارزهای دیجیتالی که با کارت گرافیک قابل استخراج هستند، نقل مکان می‌کنند.

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم؟

تا دو سال پیش، برای استخراج به صرفه اتریوم، تنها از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شد. با استفاده از کارت‌های گرافیک، امکان استخراج از سمت اکثر افراد، به‌خصوص افراد عاشق فناوری فراهم می‌شود، چون امروزه از کارت گرافیک برای بازی و اجرای نرم‌افزارهای گرافیک استفاده می‌شود. این امر موجب می‌شود که شبکه اتریوم تا حد زیادی غیرمتمرکز باشد. اما کارت‌های گرافیک به اندازه ای‌سیک‌ها قدرتمند نیستند.

کلمه ASIC مخفف «Application-specific Integrated Circuit» به معنای «مدار مجتمع با کاربرد خاص» است. به عبارت دیگر، یک تراشه ای‌سیک، برای یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است. با توجه به این موضوع، یک ای‌سیک می‌تواند برای هر دستگاهی استفاده شود، اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می‌بینیم.

دستگاه ASIC بیت مین

در اوایل سال ۲۰۱۸، شرکت بیت‌ مین (Bitmain)، بزرگترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج، برای اتریوم دستگاه Antminer E۳ را عرضه کرد. این دستگاه با قدرت هشی در حدود ۱۸۰MH/S و مصرف برق ۸۰۰ وات به عنوان اولین ماینر ای‌سیک اتریوم به‌طور رسمی رونمایی شد. شرکت اینوسیلیکون (Innosilicon) یکی دیگر از تولیدکنندگان دستگاه‌های ای‌سیک است که همچنان دستگاه‌های جدیدی را برای استخراج الگوریتم Ethash به بازار عرضه می‌کند.

دستگاه‌های ای‌سیک قدرتی چند برابر کارت‌های گرافیک دارند و با قیمت تمام‌شده پایین‌تر نسبت به ریگ استخراج، بازگشت سرمایه سریع‌تری را برای ماینرها به ارمغان می‌آورند. همچنین راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است؛ فقط کافی است دستگاه را به برق زده و در نرم‌افزار این دستگاه اطلاعات استخر استخراج را وارد کنید. امروزه استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین و … فقط با دستگاه ای‌سیک انجام می‌شود.

ریسک‌های مرتبط با دستگاه‌های ای‌سیک

توسعه دهندگان اتریوم با دستگاه‌های ای‌سیک مخالف هستند. دلایل اصلی این مخالفت به بیان ساده عبارتند از:

 • صاحبان ریگ‌های کارت گرافیک با ورود دستگاه‌های ای‌سیک دیگر نمی‌توانند سودآوری داشته باشند و از پشتیبانی و نگهداری شبکه اتریوم دست می‌کشند.
 • استفاده از ای‌سیک‌ها باعث می‌شود که نرخ هش و قدرت پردازش شبکه در دست‌ اقلیتی ثروتمند قرار بگیرد، اما کارت گرافیک استفاده‌های دیگری هم دارد و استخراج را توزیع‌شده می‌کند.
 • تمرکززدایی که مهم‌ترین اصل در هر ارز دیجیتال است، مورد تهدید قرار می‌گیرد. با ای‌سیک‌ها یک گروه ماینر بزرگ می‌توانند تغییرناپذیری در شبکه را به خطر بیاندازند و بر خلاف اهداف شبکه عمل کنند.

به بیان ساده، با ورود دستگاه‌های ای‌سیک به بازار، دو ریسک بزرگ متوجه ماینرهای اتریوم شد:

۱- برای ماینرهایی که با کارت گرافیک استخراج را انجام می‌دهند، ای‌سیک یک ریسک بزرگ است زیرا با ورود انبوه ای‌سیک‌ها به جریان استخراج، سختی شبکه افزایش پیدا خواهد کرد و استخراج با کارت گرافیک دیگر سودمند نخواهد بود.

۲- از طرف دیگر این ریسک برای کسانی که قصد استخراج با ای‌سیک را دارند هم وجود دارد، زیرا توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم به‌شدت با ورود ای‌سیک‌ها به این جریان مخالفند و مصمم به مقاومت در برابر ای‌سیک‌ها هستند.

طبق مواردی که گفته شد، خرید دستگاه‌ ای‌سیک برای اتریوم حتی اگر موجود باشد، با ریسک‌های زیادی همراه است، چون هر لحظه ممکن است توسعه‌دهندگان الگوریتم را تغییر دهند و دستگاه‌های ای‌سیک بی‌مصرف شوند.

سوالات متداول درباره استخراج اتریوم

آیا استخراج اتریوم در سال ۲۰۲۰ همچنان سودآور است؟

سودآور بودن یا نبودن استخراج اتریوم هر لحظه و نسبت به هر شرایطی ممکن است تغییر کند. عوامل زیادی از جمله قیمت اتر، هزینه برق و … بر سودآوری این فعالیت تأثیر مستقیم دارند. با وارد کردن مجموع قدرت پردازش کارت‌های گرافیک و هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید سودآوری این فعالیت را به‌صورت لحظه‌ای محاسبه کنید.آیا با لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی می‌توان به استخراج اتریوم پرداخت؟

روی کاغذ بله. اما باید بدانید که این کار به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد و می‌تواند به لپ‌تاپ آسیب بزند.آیا با موبایل می‌توان اتریوم استخراج کرد؟

این کار به‌هیچ عنوان سودآوری ندارد و تقریباً تمام نرم‌افزارهایی هم که چنین ادعایی دارند، کلاهبرداری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi