توکن ecs چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

توکن اکو اسمارت با علامت اختصاری ecs ارز دیجیتالی است که خودش بلاک چین مستقل ندارد. اگر این تعریف برای شما نامفهوم است، نگران نباشید و این مطلب را تا پایان دنبال کنید. در این مطلب ابتدا با بیانی کاملاً ساده توضیح می‌دهیم که تفاوت کوین و توکن در بازار ارزهای دیجیتال چیست و سپس مزیت‌های ایجاد توکن اکو اسمارت به‌جای ایجاد یک بلاک چین اختصاصی را بررسی می‌کنیم.

همچنین چگونگی ذخیره‌سازی توکن‌ ecs در کیف پول‌ها را توضیح داده و در پایان انواع دسته‌بندی توکن‌ها را نیز نام می‌بریم.

توکن اکو اسمارت چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

در بازار ارزهای دیجیتال، یک «توکن» (Token) ارز دیجیتالی است که بلاک چین مستقل خود را ندارد و روی شبکه‌های دیگر مانند ترون یا اتریوم جابه‌جا می‌شود.

بنابراین در بازار ارزهای دیجیتال مهم‌ترین چیزی که یک توکن را با «کوین» (Coin) متمایز می‌کند،‌ داشتن یا نداشتن بلاک چین مستقل است. طبق این تعریف، یک کوین ارز دیجیتالی است که بلاک چین مستقل خود را دارد.

بیت کوین، ترون ، اتریوم، ریپل، لایت کوین، بیت کوین کش، کاردانو و صدها ارز دیجیتال دیگر که بلاک چین‌های اختصاصی خود را دارند در دسته‌بندی کوین‌ها جای می‌گیرند.

از بزرگترین توکن‌های بازار هم می‌توان به تتر، چین لینک، دای (Dai)، آوی (Aave)، یرن فایننس (Yearn.Finance) و بت (BAT) اشاره کرد.

جالب است بدانید که ۲,۸۰۰ ارز دیجیتال از ۳,۹۰۰ ارز دیجیتالی که در زمان نگارش این مطلب در صرافی‌ها معامله می‌شوند، در حقیقت توکن‌ هستند و از بلاک چین‌هایی مانند ترون ، اتریوم، بایننس چین (Binance Chain)، ایاس و تزوس استفاده می‌کنند. اولین مرجعی که کوین و توکن را از یکدیگر متمایز کرد، وب‌سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) بود.

برای اینکه متوجه شوید یک ارز دیجیتال کوین است یا توکن می‌توانید به وب‌سایتهای مرجع مراجعه کنید.

فراموش نکنید که توضیحات ارائه‌شده درباره تفاوت کوین و توکن، بر اساس ذهنیت موجود در بازار بود. از نگاه کلی‌تر و دقیق‌تر، هر واحد ارزی مستقل در یک شبکه می‌تواند توکن در نظر گرفته شود. با این تعریف، اتر، ارز دیجیتال بومی شبکه اتریوم هم یک توکن محسوب می‌شود، اما در بازار اتر را یک کوین در نظر می‌گیرند.

بیشتر توکن‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال، «توکن‌های کاربردی» هستند. این توکن‌ها امکان دریافت کاربرد خاصی از یک پروژه را فراهم می‌کنند که تنها در اکوسیستم مربوط به آن قابل‌استفاده است که توکن اختصاصی اکو اسمارت نیز از جمله همین توکنها است که در اکوسیستم هوشمند ارز دیجیتال اکو اسمارت کاربردهای فراوانی داشته و با راه اندازی پروژه های آتی کاربردهای بیشمار دیگری نیز به آن افزوده خواهد شد

برای مثال، اگر پروژه‌ای با این هدف کار خود را آغاز کند که بلیت اتوبوس‌های بین‌شهری را تنها با توکن‌های مخصوصی بتوان خریداری کرد، در این صورت کاربرد آن توکن تنها برای خرید بلیت‌ها خواهد بود و نمی‌توان به‌عنوان مثال از آن برای خرید غذا از رستوران استفاده کرد. در ادامه مطلب به‌طور مفصل درباره انواع توکن‌ها می‌خوانید.

ساخت توکن برای توسعه‌دهندگان بلاک چینی بسیار راحت‌تر از ایجاد یک بلاک چین و شبکه مستقل است و در بیشتر مواقع پروژه‌ها می‌توانند بدون نیاز به هزینه‌های نجومی برای طراحی یک بلاک چین، ارز دیجیتال خود را بسازند و به اهداف اولیه خود برسند.

پروژه‌هایی که قصد توسعه یک بلاک چین را دارند، معمولاً ابتدا از یک بلاک چین واسطه برای خود توکن ایجاد کرده و پیش‌فروش یا همان عرضه اولیه سکه (ICO) برگزار می‌کنند و در ازای پول ملی یا ارزهای دیجیتال دیگر توکن‌های خود را پیش از راه‌اندازی پروژه به فروش می‌رسانند. ارزش این توکن‌ها رابطه مستقیمی با وضعیت پروژه و حرکت آن در راستای اهدافش خواهد داشت.اکو سیستم هوشمند ارز دیجیتال اکو اسمارت نیز از روش پیش فروش یا همان عرضه اولیه سکه برای جذب سرمایه لازم برای راه اندازی پروژه های خود استفاده کرده است و تا کنون بیش از ۵۴۰ میلیون سکه از این طریق پیش فروش نموده است

همچنین، برخی توکن‌ها پس از اینکه به حد کافی توسعه پیدا کردند، به‌دنبال ایجاد بلاک چین اختصاصی خودشان می‌روند و به کوین تبدیل می‌شوند. که اکو اسمارت نیز به دنبال این هدف حرکت خود را آغاز نموده است

در حالی که کوین‌ها هر کدام می‌توانند کیف پول اختصاصی خود را داشته باشند، توکن‌ها روی کیف پول‌های بلاک چینِ میزبان ذخیره می‌شوند. توکن ecs نیز با توجه به اینکه از بلاکچین ترون به عنوان میزبان خود استفاده میکند پس تمام کیف پولهایی که روی آدرس ترون ذخیره میشوند از توکن ecs اکو اسمارت نیز پشتیبانی خواهند کرد به‌عنوان مثال، تمام توکن‌های مبتنی بر اتریوم، روی کیف پول‌ها و آدرس‌های اتریوم ذخیره می‌شوند، اما نمی‌توانید بیت کوین را روی آدرس اتریوم ذخیره کنید، چون یک کوین است. در ادامه درباره کیف پول‌‌های توکن‌ها بیشتر می‌خوانید.

توکن اکو اسمارت ecs

توکن‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

روی هر پلتفرم بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند و زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا استفاده کند، می‌توان توکن ایجاد کرد. ترون با توجه به عمر کوتاه خود توانسته است حدود ۱۰ درصد توکنهای بازار را میزبانی کند که توکن ecs اکو سیستم اکو اسمارت تنها یکی از این توکنها است و اتریوم نیز در حال حاضر میزبان بیش از ۷۰ ٪ توکن‌های بازار است و پس از آن بایننس چین (Binance chain)، ایاس، کازماس، تزوس قرار دارند.

به‌بیان ساده، توسعه‌دهندگان اکو سیستم هوشمند ارز دیجیتال اکو اسمارت برای ایجاد توکن ecs با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی و استانداردهای ایجاد توکن که تیم بلاک چین ترون آن را ارائه می‌کند، قراردادهای هوشمند پروژه های اکو اسمارت را ایجاد می کنند و با استفاده از ابزارهای موجود، آن در بلاک چین ترون پیاده‌سازی می کنند. برای مثال، زبان برنامه‌نویسی ساخت توکن (قرارداد هوشمند) در ترون سالیدیتی است و استاندارد اصلی ترون برای ایجاد توکن trc-20 نام دارد.

ساخت توکن به‌خودیِ خود در کمتر از یک ساعت و با هزینه بسیار کم (کارمزدهای شبکه) انجام می‌شود، اما فراموش نکنید صرفاً ایجاد یک توکن نمی‌تواند ارزشمندی آن را تضمین می‌کند.ساخت توکن به خودی خود بسیار آسان است، اما توکنی که هدف و کاربرد نداشته باشد، هیچ ارزشی هم ندارد.

متأسفانه آسان‌بودن ایجاد توکن‌های بی‌ارزش و بدون کاربرد، بستری برای کلاهبرداری هم فراهم کرده است و گاهی اوقات کلاهبرداران سعی می‌کنند توکن‌هایی که هیچ ارزشی ندارند را در قبال پول‌های واقعی مبادله کنند.برای اینکه یک توکن بتواند ارزش جذب کند و مقبولیت به دست بیاورد، باید در یک پروژه کاربردی دخیل باشد و در صرافی‌های معتبر اضافه شود که به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.

از همین رو اکو سیستم هوشمند ارز دیجیتال اکو اسمارت با تعریف ۷ بخش از پروژه های خود و راه اندازی ۲ پروژه پشتوانه بالایی برای توکن ecs به وجود آورده است

پروژه های برنامه ریزی شده ECS TOKEN
گیم اسمارت کانترکت:

تصور کنید یک بازی آنلاین همانند کلش اف کلنز ساخته و اجرا شده که توانایی درآمدزایی از طریق بازی کردن را فراهم کند. به این صورت که شما برای ارتقا و آپدیت کلن خود، باید هزینه پرداخت کنید و بعد از ارتقای توانایی های ارتش شخصی خود می توانید به سرزمین های دیگه حمله کرده و منابع واقعی آنها را تصاحب کنید.


شرکت سوپر سل، خالق کلش او کلنز، سالها پیش مدعی شد که در سطح جهان از فروش جم یا الماس بازی میلیاردها دلار سرمایه بدست آورده است، ولی کلش او کلنز مقطعی بود. چون که بازیکن ها سرمایه از دست می‌دادند ولی در گیم اسمارت پلیرها درآمد زیادی به صورت مداوم و پایدار کسب می کنند.
اکسچنج و پلتفرم ترید غیر متمرکز:

در این پلتفرم اکسچنج و ترید بر روی شبکه بلاک چین قرار می‌گیرد و هیچ کس توانایی بلوکه کردن و یا مسدود کردن حساب شخصی را ندارد. جالب است که بدانید در این پلتفرم ترید و اکسچنج KYC و احراز هویت بی معناست.
درگاه پرداخت و والت غیر متمرکز ارز دیجیتال:

با درگاه پرداخت غیرمتمرکز ارز دیجیتال و همچنین ساخت والت غیرمتمرکز با خیالی راحت و آسوده می توان به تبادل مالی انجام داد.
ربات هوشمند تریدر:

یک ربات هوشمند تریدر طراحی شده و مثل یک نوزاد با هوش مصنوعی شروع به یادگیری ترید می‌کند و با گذشت زمان حرفه ای و بزرگ شده و تبدیل به یک تریدر بی رقیب می‌شود. اکو با فروش API این ربات سود زیادی را بدست می آورد.
سوشال اجتماعی:

با بزرگ شدن شبکه سهام دارن ECOS TOKEN، شبکه اجتماعی غیر متمرکز راه اندازی شده و رقیب اینستاگرام خواهد شد.اکو اسمارت در نظر دارد مرحله به مرحله با افزایش سهام داران خود پروژه های ذکر شده را راه اندازی کند و تمامی سهام داران از سود پروژه های ذکر شده با توجه به میزان سهام خود از سود پروژه سهیم می باشند.

بدون اغراق می‌توان گفت بیش از ۹۰٪ توکن‌های بازار هدف و کاربرد خاصی ندارند و صرفاً برای پرکردن جیب توسعه‌دهندگان عرضه شده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ که به «جنون ICO‌ها» مشهور است، پروژه‌های کلاهبرداری زیادی با وعده‌های عجیب‌وغریب وارد میدان شدند و هر کدام با پیش‌فروش (ICO) توکن‌های خود به سرمایه‌گذاران ناآگاه چند میلیون دلار پول به جیب زدند. در سال ۲۰۱۸ با ترکیدن حباب بازار، تمام آن توکن‌ها به فراموشی سپرده شدند و هرگز نتوانستند حتی به قیمت اولیه خود برسند.

چرا توکن؟

صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان مهم‌ترین مزیت‌ ساخت توکن اکو اسمارت به‌جای یک بلاک چین جداگانه است. بیشتر پروژه‌هایی که می‌خواهند کار روی شبکه و بلاک چین خود را آغاز کند، در ابتدا بودجه و سرمایه کافی در اختیار ندارند و با توجه به گسترش سریع فضای ارزهای دیجیتال از نظر زمان‌بندی هم با مشکلات زیادی مواجه هستند. اکو اسمارت توانست خیلی سریع توکن ecs خود را روی یک بلاک چین دیگر مانند ترون پیاده‌سازی کند و با جذب سرمایه خصوصی یا عمومی و در آینده ای نزدیک با اضافه‌کردن آن به صرافی‌ها، به سرمایه و زمان‌بندی موردنظر خود دست پیدا کند، اکو اسمارت همچنین قصد دارد شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کند و توکن‌های ecs را به بلاک چین اختصاصی خود انتقال دهد . برای نمونه،‌ واحدهای ارزی ترون (TRX) در ابتدا به‌صورت توکن اتریومی عرضه شدند و بعد از توسعه بلاک چین ترون، به شبکه اصلی منتقل شدند.

در خیلی از موارد هم اصلاً نیاز به ساخت بلاک چین جداگانه برای یک پروژه احساس نمی‌شود و پروژه می‌تواند از امنیت بالای بلاک چین میزبان نهایت استفاده را ببرد. به‌عنوان نمونه، پروژه چین لینک اکنون به‌خوبی کار می‌کند و با تیم‌های بزرگی قرارداد همکاری امضا کرده است، اما توکن بومی آن یعنی لینک (Link) که در زمان نگارش این مطلب از نظر ارزش بازار در رتبه ۵ بازار قرار دارد، روی اتریوم کار می‌کند. با توجه به حساسیت پروژه چین لینک، تعداد زیاد ماینرهای اتریوم و امنیت بالای این شبکه برای این پروژه اطمینان‌خاطر به همراه می‌آورد. پروژه بزرگ دیگری که از بلاک چین اتریوم بهره می‌برد، تتر است. این استیبل کوین که برای حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر نوسانات ساخته شده است و قیمت آن با توجه به داشتن پشتوانه دلاری، همیشه یک دلار است، توکن‌های خود (USDT) را روی چندین بلاک چین امن عرضه کرده است و نیازی به ایجاد بلاک چین اختصاصی نمی‌بیند.

کیف پول‌های توکن‌ اکو اسمارت

هر توکن می‌تواند روی تمام کیف پول‌ها و آدرس‌های بلاک چین میزبان ذخیره و منتقل شود. برای مثال، یک توکن ترونی مانند ecs اکو اسمارت یا تتر را می‌توانید روی کیف پول و آدرس‌های ترون ذخیره کنید. به‌بیان ساده، با داشتن یک کیف پول و یک آدرس ترون می‌توانید تمام توکن‌های مبتنی بر آن را ذخیره کنید. تتر می‌خواهید؟ آدرس کیف پول ترون خود را بدهید. ecs اکو اسمارت می‌خواهید؟ بازهم آدرس کیف پول ترون خود را بدهید. البته امکان نقل و انتقال توکن اکو اسمارت موکول به زمان طراحی کیف پول اختصاصی اکو اسمارت شده است تا طی این زمان ارزش توکن اکو اسمارت محفوظ باشد

در مورد بلاک چین‌های دیگر مانند اتریوم ، بایننس چین، ایاس و تزوس هم به همین صورت توکن‌ها روی کیف پول‌های هر کوین ذخیره می‌شوند. البته در بلاک چین‌های جدید مانند پولکادات و اولنچ این امکان وجود دارد که توکن‌ها روی کیف پول‌های اختصاصی با آدرس‌های متفاوت هم ذخیره شوند.

ارائه ربات معامله گر اکو اسمارت در مرکز معاملات غیر متمرکز با همکاری صرافی بایننس

انواع توکن

توکن‌ها را از نظر نوع می‌توان به چندین دسته متفاوت تقسیم کرد. طبقه‌بندی توکن‌ها مانند طبقه‌بندی هر چیز دیگری نسبی و وابسته به اشخاص است و هرکس می‌تواند آنها را از جنبه‌های مختلف تقسیم‌بندی کند. با این حال، در بین اغلب اعضای جامعه ارزهای دیجیتال توکن‌ها در ابتدا به‌ دو دسته کلی مثلی (Fungible) و غیرمثلی (Non-fungible) تقسیم می‌شوند و سپس در هر کدام از این دسته‌ها می‌توان دوباره طبقه‌بندی انجام داد.

تفاوت توکن غیرمثلی و مثلی

قبل از اینکه توضیح بدهیم یک توکن غیرمثلی چیست، لازم است یک قدم عقب‌تر برویم و تفاوت مثلی‌بودن یا تعویض‌پذیر بودن با غیرمثلی بودن یا غیرقابل‌ تعویض بودن را بدانیم.

در اقتصاد، یک کالا (یا پول) در صورتی مثلی یا تعویض‌پذیر (Fungible) تلقی می‌شود که واحدهای آن با یکدیگر قابل‌تعویض باشند و نتوان هیچ‌کدام از آنها را کم‌ارزش‌تر یا با ارزش‌تر از دیگری دانست.

به‌عنوان مثال، بیت کوین، دلار، ریال و به‌طور کلی اسکناس‌ها در دسته دارایی‌های مثلی قرار دارند. یک اسکناس ۱۰,۰۰۰ تومانی نسبت به یک اسکناس ۱۰,۰۰۰ تومانی دیگر از نظر ارزش کاملاً برابر است و هر دو می‌توانند با یکدیگر تعویض شوند و مقدار کالای یکسانی را خریداری کنند. زمانی که یک اسکناس ۱۰,۰۰۰ تومانی به دوست خود قرض می‌دهید، انتظار ندارید که بعداً دقیقاً همان اسکناس را پس بگیرید.

در مقابلِ دارایی‌های مثلی‌،‌ چیزهای غیرمثلی (Non-fungible) قرار دارند که دورتادور ما را فرا گرفته‌اند. به‌طور کلی می‌توان گفت هر چیزی که ابزار مبادله نباشد، غیرمثلی است.

مثلاً لپ‌تاپ شما، تلفن همراه شما و خودروی شما اقلام غیرمثلی هستند. اگر خودروی خود را به دوستتان قرض بدهید تا به مسافرت برود، انتظار دارید دقیقاً همان خودرو را پس بگیرید نه یک خودروی دیگر. برای درک بهتر، بلیط بازی پرسپولیس و استقلال هم غیرمثلی است.

یک نمونه دیگر: تابلوی «مونالیزا»، شاهکار لئوناردو داوینچی، کاملاً غیرمثلی است. آیا کسی می‌تواند این اثر تاریخی را با یک تابلوی معمولی مبادله کند، با این فکر که هر دوی آنها تابلوی نقاشی هستند؟

حالا به سراغ تعریف توکن غیرمثلی برویم:

یک توکن غیرمثلی یا NFT، یک دارایی دیجیتال است که کمیاب و منحصربه‌فرد بوده و روی بلاک چین ذخیره و جابه‌جا می‌شود. آیتم‌‌های بازی‌های کامپیوتری، اقلام کلکسیونی، آثار هنری دیجیتال، بلیط رویدادهای مختلف، نام‌ دامنه‌ها، یک خانه که به‌صورت توکن درآمده و … در دسته توکن‌های غیرمثلی جای می‌گیرند.

در حال حاضر ۹۹٪ توکن‌های بازار مانند تتر و چین لینک مثلی هستند و همه واحدهای آنها از نظر ارزش مشابه و قابل‌تعویض هستند، اما حوزه NFT روزبه‌روز در حال گسترش است و احتمالاً در آینده توکن‌های غیرمثلی بخش بزرگتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

با توجه به این موضوع که هنوز توکن‌های غیرمثلی نتوانسته‌اند بخش قابل‌توجهی از بازار را تصاحب کنند، در ادامه فقط سه مورد از مهم‌ترین انواع توکن‌های مثلی را مرور می‌کنیم. با این حال، با مراجعه به مقاله «توکن غیرمثلی چیست؟» می‌توانید درباره این نوع توکن هم به‌طور مفصل بخوانید.

سه دسته‌بندی اصلی در توکن‌های مثلی عبارت‌اند از:

توکن کاربردی

توکن کاربردی (Utility Token) ارز دیجیتالی است که از آن برای پرداخت هزینه‌ها و خرید کالا و خدمات در یک یا چند پروژه خاص استفاده می‌شود. امروزه اغلب توکن‌های موجود در بازار توکن‌های کاربردی هستند. مثلاً توکن لینک (Link) یک توکن کاربردی است که افراد می‌توانند با آن هزینه خدمات پلتفرم چین لینک را پرداخت کنند.

ارزش این توکن‌ها فقط با عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و هیچ پشتوانه‌ای برای آنها تعریف نشده است. همچنین ارزش این توکن‌ها به‌طور مستقیم هیچ ارتباطی با ارزش یا سرمایه‌های شرکت توسعه‌دهنده ندارد.

توکن اوراق بهادار

توکن اوراق بهادار (Security Token) ارز دیجیتالی است که دارنده آن صاحب بخشی از یک دارایی، شرکت یا سود یک فعالیت خاص خواهد بود. به‌عنوان مثال، زمانی که یک خانه یا یک شرکت تبدیل به هزاران توکن شود و مانند سهام میان سرمایه‌گذاران توزیع شود، آن توکن یک توکن اوراق بهادار به شمار می‌رود.

اوراق بهادار به هر دارایی قابل‌‌معامله گفته می‌شود که در نهادهای قانونی ثبت شده باشد و یک سرمایه‌گذار بتواند با داشتن آن در یک فعالیت مالی مشارکت کند. سهام و اوراق قرضه، از مهم‌ترین اوراق بهادار به شمار می‌روند.

اصطلاح توکن اوراق بهادار در سال ۲۰۱۸ بین فعالان مطرح شد، زمانی که برخی از نهادهای قانون‌گذار در سراسر جهان – از جمله کمیسیون بورس آمریکا (SEC) – اعلام کردند برخی از ارزهای دیجیتال در حقیقت اوراق بهادار هستند و باید از نظر قانونی ثبت شوند. اینکه یک توکن اوراق بهادار است یا نه را نهاد قانون‌گذار کشور مشخص می‌کند. مثلاً در آمریکا، کمیسیون بورس آمریکا از طریق آزمایش هاوی مشخص می‌کند که یک دارایی اوراق بهادار است یا خیر. طبق تست هاوی، هر دارایی که شرایط زیر را داشته باشد، اوراق بهادار است:

  • یک سرمایه‌گذاری مالی باشد.
  • در آن انتظار سود تعریف شده باشد.
  • در یک شرکت ثبت شود.
  • این سود باید از فعالیت یک شخص ثالث به دست آید.

مزیت توکن‌های اوراق بهادار نسبت به اوراق بهادار سنتی این است که با استفاده از فناوری بلاک چین، سرمایه‌گذار می‌تواند به‌جای استفاده از کارگزاری‌ها، توکن خود را روی کیف پول شخصی ذخیره کند و در زمان معامله به‌راحتی آن را انتقال دهد. همچنین این نوع توکن در مراجع قانونی ثبت می‌شود و این موضوع ریسک کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

توکن حاکمیتی (گاورننس)

توکن حاکمیتی یا گاورننس (Governance) ارز دیجیتالی است که دارنده آن می‌تواند با آن در تصمیم‌گیری‌ها و رأی‌گیری‌ها برای آینده یک سیستم یا شبکه نقش داشته باشد. به‌عنوان نمونه، توکن یونی سواپ (Uniswap) یک توکن حاکمیتی است که دارنده آن می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مهم این صرافی غیرمتمرکز حق رأی داشته باشد.

توکن‌های حاکمیتی اغلب اوقات در طبقه توکن‌های کاربردی جای می‌گیرند و این یعنی یک توکن حاکمیتی می‌تواند توکن کاربردی هم باشد.

در این مطلب به هر آنچه که نیاز بود درباره توکن اکو اسمارت در حوزه ارزهای دیجیتال و تفاوت آن با کوین بدانید اشاره کردیم. تمام مطالب این مطلب را می‌توان در سه پاراگراف زیر خلاصه کرد:

  • در بازار ارزهای دیجیتال، توکن اکو اسمارت ارز دیجیتالی است که بلاک چین مستقل خود را ندارد و در بلاک چین و کیف پول‌های بلاک چین میزبان ترون ذخیره می‌شود.
  • توکن‌ اکو اسمارت با استفاده از قراردادهای هوشمند و کدهای برنامه‌نویسی ایجاد می‌شوند و دو مزیت اصلی استفاده از آنها به‌جای ایجاد یک بلاک چین اختصاصی، صرفه‌جویی در وقت و هزینه است.
  • توکن‌ ها از نظر نوع می‌توانند در ده‌ها دسته‌بندی جای بگیرند، اما در میان اغلب فعالان این حوزه، در حال حاضر آنها به سه نوع توکن‌های کاربردی، اوراق بهادار و حاکمیتی طبقه‌بندی می‌شوند که توکن ecs اکو اسمارت از نوع توکن کاربردی برای اکو سیستم هوشمند ارز دیجیتال اکو اسمارت عرض شده است

 کمپانی اکو اسمارت به مناسبت آغاز فعالیت مرکز معاملات غیر متمرکز خود که با همکاری صرافی بایننس انجام شده است فقط برای دو هفته دو طرح فوق العاده برای سهامداران و خریداران محصول ربات معامله گر ecotrader bot خود در نظر گرفته است . در طرح اول ربات معامله گر  بدون هزینه ECS ارائه می شود. در این طرح خریداران ربات معامله گر اکو اسمارت طی دو هفته از آغاز طرح فقط با ارز تتر و بدون پرداخت توکن ecs قادر خواهند بود تا در مرکز معاملات غیر متمرکز اکو اسمارت نسبت به خرید ربات معامله گر اقدام نمایند . پس از این دو هفته برای خرید ربات تریدر خریداران باید به میزان تتر ، توکن ecs نیز بپردازند. همچنین ، استخر باینری و فروشنده برتر می تواند در داشبورد ANCESTRY قابل برداشت باشد. لازم به ذکر است ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه ۲۷ مارس این طرح پایان خواهد یافت و عرضه اولیه سهام اکو اسمارت در ecocommunity نیز به پایان می رسد

در طرح دوم برای خرید سهام اکو اسمارت که با نام توکن ecs عرضه میشود   ۱۴۰۰ ECS برای هر ۵۰۰۰ TRX عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است پیش از این به ازای هر ۵۰۰۰ ترون فقط ۱۱۴۹ ecs عرضه میشد که طی این دو هفته ۲۵۱ ecs بیشتر از قبل عرضه میشود لازم به ذکر است ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه ۲۷ مارس این طرح نیز پایان خواهد یافت

آپدیت اکو اسمارت طبق وعده قبلی در تاریخ مقرر با موفقیت انجام شد جزئیات آپدیت اکو اسمارت در ترون اسکن را اینجا میتوانید ببینید   رونمایی از توکن جدید با آپگرید توکنهای قبلی در سیستم عامل انسسترای اکو انجام میشود شما میتوانید به وسیله این سیستم عامل توکنهای قبلی خود را به روز رسانی کنید

جهت به روزرسانی توکنهای نقره ای با توکنهای طلایی اکو اسمارت باید با تراکنش توکن جدید توکن قبلی را  بسوزانید که این به روزرسانی به ارزش آن خواهد افزود

 توکن های طلایی قابلیت ارسال و دریافت از طریق شبکه قرارداد هوشمند ترون به عنوان رمز ارز در شبکه ترون را دارند ، معامله در شبکه اکو اسمارت انجام می شود و کارمزد آن شامل هزینه است ، توکنهای طلایی قابل خرید و فروش هستند این سهام مطابق آخرین قیمت گذاری در پلن کامیونیتی میکر معامله می شود و قیمت آن تیز توسط سهامداران و با توجه به آخرین نرخ های اکو تعیین می شود

همچنین دارندگان سهام اکو اسمارت می توانند توکنهای خود را فریز کرده و سود کسب کنند ، نرخ کارمزد شبکه اکو اسمارت از طریق رای گیری معین می شود و ممکن است کمتر از قیمت رسمی در صرافی اکو اسمارت باشد

ECG BURN

ارزهای دیجیتال روشهای مختلفی برای دریافت هزینه تراکنش دارند که یکی از این روشها سوزاندن درصدی از مبلغ تراکنش تحت عنوان coin burn است اکو اسمارت نیز از روش coin burn برای دریافت هزینه استفاده میکند به این صورت که هر تراکنشی که از طرف سهامداران انجام میشود یک دهم درصد ارز  از شبکه حذف خواهد شد و از حجم کلی آن ارز کم میشود  برای مثال جابجایی هر ۱۰۰۰ ارز اکو اسمارت از شما به میزان یک واحد  ECG به عنوان هزینه تراکنش کسر خواهد شد  این موضوع در حال حاضر باید مورد توجه سهامدارانی قرار بگیرد که چند جایگاه و والت دارند و قصد جابجایی سهامشان را دارند

در بسیاری از ارزهای دیجیتال این مبلغ در چرخه تبادل باقی میماند ولی اکو اسمارت کلا این مبلغ را از چرخه مبادلات خارج میکند تا دچار افزایش نقدینگی و کاهش ارزش سهام نشود این امر باعث کمیابی ارز ECG و در نهایت با ارزش شدن این ارز خواهد شد و هر چه قدر یک ارز در بازار کمیاب تر شود رشد بیشتری خواهد کرد و اکو اسمارت با این توکن سوزی اتوماتیک و هوشمند سیاست فوق العاده ای را برای ایجاد ارزش انتخاب کرده است که در نهایت باعث رشد قیمت هر چه بیشتر ECG خواهد شد

اکو اسمارت که پیش از این همکاری خود را با صرافی بایننس از طریق مرکز معاملات و ربات تریدر اکو اسمارت آغاز کرده بود حالا با انتخاب کوین سوزی برای دریافت هزینه تراکنش همان مسیر BNB  را برای ارتقاء جایگاه خود در بازار ارزهای دیجیتال انتخاب کرده است در ادامه همراه باشید تا توضیح دهیم سوزاندن سکه یا همان Coin Burn چطور انجام می شود و این موضوع چه تاثیری می تواند روی ارزهای دیجیتالی که از این مکانیزم استفاده می کنند، داشته باشد  کوین سوزی فرآیندی است که باعث کاهش عرضه همان ارز دیجیتال می گردد، به عبارت دیگر باعث از رده خارج کردن مقداری از موجودی ارز دیجیتال می شود. بنابراین در قیمت این ارز نیز تاثیر خواهد داشت.

فرآیند کوین سوزی تقریبا مشابه با پدیده هاوینگ بیت کوین است که ۴ سال یک بار اتفاق می افتد. به طور خلاصه می توان گفت هاوینگ پدیده ای است که باعث می شود هر چهار سال یکبار دستمزد ماینرها نصف شود. نحوه کار کوین سوزی به این صورت است که مقداری از موجودی آن ارز دیجیتال به آدرس کیف پولی فرستاده می شود که کلید خصوصی آن در دسترس نیست. به این ترتیب مقدار ارزی که به این کیف پول فرستاده شده عملا قابل دسترسی نیست و بنابراین به همان مقدار ارز از دسترس خارج می گردد.  روش coin burn یا سوزاندن کوین اولین بار برای ارز بایننس یا همان BNB انجام پذیرفت و سر و صدایی که این پدیده به پا کرد تقریبا مشابه با اولین پدیده هاوینگ بیت کوین بود.

 بایننس چهاردهمین کوین سوزی خود را در حالی انجام داد که بیشترین ارز BNB در این دوره سوزانده شد و در ضمن بیشترین سود آوری را برای این صرافی داشت. صرافی بایننس اعلام کرده که مقدار نهایی این ارز صد میلیون واحد خواهد شد. برای این مورد هر سه ماه یکبار ۲۰ درصد از سودی که به دست می آورد را به بازخرید ارز BNB اختصاص می دهد. سپس مقدار بازخرید شده را به کیف پولی بدون کلید خصوصی واریز می نماید تا در عمل باعث از بین رفتن آن مقدار ارز گردد. اگر این موضوع را بخواهیم روی ارز BNB بررسی کنیم می توان از طریق سایت coinmarketcap دنبال کرد.

در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۷ تعداد بایننس کوین ۲۰۰ میلیون واحد نشان داده می شود. تعداد واحدهای BNB در تاریخ دوم مارس ۲۰۲۱ برابر با ۱۵۴,۵۳۲,۷۸۵ کوین می باشد. وقتی تعداد ارز BNB کمتر شده و تقاضا برای آن ارز بیشتر می شود در درازمدت باعث بالا رفتن قیمت ارز می گردد. قیمت ارز BNB در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱ دلار و ۶۳ سنت بوده و در تاریخ دوم مارس ۲۰۲۱ بیش از ۲۳۱ دلار است. یکی از دلایل مهم بالا رفتن قیمت موضوع کوین سوزی است که بایننس انجام می دهد. کوین سوزی کمابیش برای ارزهای دیگر اتفاق می افتد ولی در مورد BNB بیشترین سر و صدا را داشته است.

مراحل خرید توکن ecs از طریق کیف پول ترون لینک پرو

مراحل ورود به صفحه ثبت نام پروژه اکو اسمارت از طریق کیف پول ترون لینک پرو را طبق تصویر بالا انجام دهید . برای نصب کیف پول میتوانید عبارت tron link pro را در گوگل پلی جستجو کنید، سپس مراحل انجام ثبت نام را مطابق تویر زیر به ترتیب از راست به چپ انجام دهید

در مرحله اول deposit مبلغ سرمایه خود که میتواند حداقل ۲۱۰۰ ترون باشد را وارد کنید . توجه داشته باشید برای هر پلن شما باید مقدار متفاوتی از ترون را وارد کنید .

در مرحله دوم invest مبلغ سرمایه خود را وارد نمایید تا از حالت deposit به حالت invest تغییر کند

در مرحله سوم activated رنگ پلن شما در صورتیکه مراحل یک  و دو را به درستی انجام داده باشید عبارت activated به حالت سبز درخواهد آمد

در مرحله چهارم my token مقدار توکن خریداری شده شما در جدول مربوطه درج خواهد شد همچنین کمیسیون افرادی که با معرفی شما در این پروژه ثبت نام کرده باشند ثبت میشود

در مرحله پنج Tree شما میتوانید زیر مجموعه خود در سه سطح را ببینید

حتما ببینید

ربات معامله‌گر اکو اسمارت چیست؟

به‌جای درگیر کردن ذهن، تلف کردن وقت و انجام دستی معاملات، از ربات‌های تریدر اکو …

همه چیز درباره ربات معامله گر و تریدر بات اکو اسمارت

ربات تریدر اکو اسمارت – Eco smart Trader Bot نرم افزاری است که خرید و …

دیدگاهتان را بنویسید