دانلود طب الرضا یا رساله‌ ذهبیه کتابی پزشکی از امام رضا (ع) با دستخط منسوب به آن حضرت

رساله ذهبیه برای نخستین بار توسط حمید رابعی با دستخط منسوب به حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به وسیله رسم الخط قرآن شماره ۱۵۸۶ منسوب به عالم آل محمد (ص) در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی احیاء و بازآفرینی و به محضر آن حضرت اهدا شد.

طب الرضا یا رساله‌ ذهبیه کتابی است پزشکی از امام رضا (ع) که بر خلاف کتب دیگر که معمولا توصیه‌های پزشکی را از میان احادیث ائمه گلچین می‌کنند وجود مبارک امام رضا (ع) آن را نگاشته‌اند.

این نسخه از رساله ذهبیه برای نخستین بار توسط حمید رابعی با دستخط منسوب به حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به وسیله رسم الخط قرآن شماره ۱۵۸۶ منسوب به عالم آل محمد (ص) حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی احیاء و بازآفرینی و به محضر آن حضرت اهدا شده است.

لازم به ذکر است در بخشی از این کتاب حضرت امام رضا علیه السلام به صراحت می فرمایند که علم پزشکی یک علم تجربی است و گذشت زمان و امتحان بر روی راههای درمان باید صحت آنرا مشخص نماید لذا هر درمان و دارویی که در این رساله عنوان شده است مخصوص بیماریهای شایع در همان عصر خواهد بود و درمان بیماریهای عصر حاضر مستلزم تجربه و امتحان دارو و اطمینان از اثر بخشی آن است

zahabiyeh

رساله ذهبیه امام رضا (ع) مجموعه بیانات ارزشمند علمی و پزشکی امام است که در آن با شرح خواص اغذیه و اشربه، راهکارهای بهزیستی، بهداشت و سلامت را به انسان می‌آموزد و تکنیک‌های مقابله با بیماری‌ها و آسیب‌های روحی و روانی را مورد توجه و نقد و بررسی قرار می‌دهد. این رساله با اهمیت پزشکی، به درخواست مأمون خلیفه عباسی، توسط امام تقریر و تحریر شده است که امام، آن را بزرگوارانه ظاهرا خطاب به مأمون تقریر فرموده؛ اما در متن بیانات، افاضات جنبه‌ی خطاب عمومی داشته و از مفاد آن شمیم افادات همگانی به مشام می‌رسد.

با توجه به شیوع بیماری حاد تنفسی کرونا سفارش حضرت امام رضا در این رساله برای درمان زکام خالی از لطف نیست هر چند این سفارش مشخصا برای درمان یک نوع از بیماری زکام در عصر آن حضرت بوده و مطمئنا با تغییرات در نوع بیماری حتما تغییراتی در نوع درمان هم باید ایجاد شود .

در بخشی از این رساله در باب بیماریهای تنفسی حضرت امام رضا علیه السلام برای در امان ماندن از زکام در زمستان سفارش به خوردن روزی سه قاشق عسل کرده اند همچنین استشمام گل نرگس و سیاه دانه نیز سفارش شده است
همچنین خوردن خیار و پرهیز از نشستن در آفتاب برای رهایی از زکام در تابستان سفارش شده است

دانلود فایل pdf

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi