آیا مسئولان فرهنگی کشور به اندازه ساسی مانکن کارشان را بلدند؟

همزمانی پروژه های ساسان حیدری با اظهار نظرهای جنجالی مسئولان فرهنگی کشور پرده ای را کنار میزند که پشت آن برنامه ریزیهای دقیق و موشکافانه طراحان شیطانی آن را برملا میکند

دو سال پیش از این بود که درست یک هفته پس از اظهار نظر یکی از ائمه جمعه کشور در خصوص پایان ۴۰ سال تجلیل از معلم در نظام جمهوری اسلامی و آغاز دوره مطالبه از این قشر طوفان ساسی مانکن با آهنگ جنتلمن کل فضای فرهنگی کشور رادر نوردید و حالا پس از دو سال باز چند روز پس از اظهار نظر همان امام جمعه محترم در خصوص تقبیح صدا زدن همسران با اسم کوچک موج دوم طوفان ساسی مانکن با آهنگ تهران توکیو معروف به سمیه همراه با بازی یکی از بازیگران صنعت پو رنو گرا فی تاکید میکنم صنعت پو رنو گر افی در کشور آغاز شده است


قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چقدر ساسان حیدری یا همان ساسی مانکن، کارش را بلد است؟ سئوال مهمتر این باید باشد که آیا مسئولان فرهنگی کشور هم به اندازه ساسی مانکن کارشان را بلدند؟ هر سال یک موزیک ویدیو منتشر می‌کند، تاثیرش را می‌گذارد و می‌رود که با برف سال آینده برگردد. ساسی، نه از نظر صدا و نه از نظر فنی، خواننده خوبی نیست اما به شدت مخاطب خود را خوب می‌شناسد و می‌داند برای دیده شدن چه باید بکند.

از این جهت بر روی کلید واژه صنعت تاکید دارم چرا که از ملزومات اساسی هر صنعت بازاریابی ، فروش محصول است اما در این نوع خاص ، استفاده ابزاری از زن، خواننده و متاسفانه اخیرا کودکان نیز برای مقاصد اقتصادی این صنعت مورد استفاده قرار گرفته است.

اینکه از فضای حاکم کرونایی که نتیجه آن هجوم مشاغل و افراد به فضای مجازی است بتوان در جهت منافع گروه ، تفکر و ایدئولوژی و بازار خود استفاده کرد یک هنر است و تخصص میخواهد که ساسی مانکن و جریان فرهنگی ساسیسم این موضوع را خوب فهمیده اند اما متاسفانه باید اقرار کنیم مسئولان فرهنگی ما هنوز اندر خم یک کوچه اند

اینکه هر اتفاقی در کشور را تحت تاثیر فرهنگ غرب نشان بدهیم، بیان قدرت ما نیست بلکه حکایت از ضعف ما دارد. اینکه غربی‌ها توانسته‌اند تاثیر فراوانی بر روی ساحت زندگی ما بگذارند. واقعا مشکل کشور امروز ما این است که چرا زنان و مردان در خانه همدیگر را با نام کوچک صدا می‌کنند؟ قطعا مشکل کشور نیست اما خطبه‌های این چنین می‌تواند تبدیل به مشکل شود و حاشیه‌هایی اساسی را برای مردم ایجاد کند.کما اینکه دو نمونه اخیر کاملا برنامه ریزی شده و هماهنگ با این گونه اظهار نظرات اتفاق افتاده است . مشکل اصلی و جدی امروز ایران، تورم و گرانی است. بحرانی که هم بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارد و هم جای هنجارها و ناهنجاری‌ها را عوض می‌کند

قطعا باید در همین ابتدا به این نکته اشاره کرد که هدف ساسی و امثال او، ارتقای جامعه نیست و معمولا کارهای بی‌ارزش تحویل می‌دهند و کارکرد اصلی‌شان دور کردن نسل جدید از انسانیت و فضلیت است اما کاری که ساسی در شناخت مخاطب خود انجام داده است، تمام دستگاه‌های فرهنگی با بودجه‌های میلیاردی انجام نداده‌اند و هنوز که هنوز است، نمی‌دانند جامعه هدف‌شان کجاست!

امسال به مدد یک بازیگر فیلم‌های مستهجن، دوباره دیده شد و حالا شبکه‌های اجتماعی پر شده است از موزیک ویدیوی او و حرف‌هایی که درموردش زده می‌شود. البته استفاده از یک بازیگر مشهور فیلم‌های غیراخلاقی در غرب هم اتفاق نمی‌افتد چه برسد به یک موزیک ویدیوی فارسی!

احتمالا بعد از خوب دیده شدن این ویدیو، دوباره داستان محدودیت‌های فضای مجازی شروع خواهد شد. این تنها راه حلی است که به فکر برخی از آقایان و خانم‌ها برای مقابله با پدیده‌هایی مثل ساسی و تتلو می‌رسد.

فکر می‌کنند با فیلتر کردن و بستن، ماجرا تمام می‌شود. نمی‌دانند آن زمان که استفاده از دستگاه ویدیو در ایران ممنوع بود، خیلی از مردم راکی، رمبو را می‌شناختند و آهنگ فیلم شعله و ملکه مارها را از حفظ بودند.

ساسی مانکن، آن بازیگر فیلم‌های ... و ما

درگوشی عرض کنم خدمتتان که خیلی‌ها که موزیک ویدیوی جدید ساسی مانکن را دیده‌اند در همان نگاه اول بازیگر فیلم‌های … را هم شناختند. بازیگری که در کانال‌های تلگرامی در مورد او زیاد حرف زده شده و جوک ساخته شده است. پس بستن به معنای پایان ماجرا نیست. همین الان با وجود فیلتر بودن تلگرام، هنوز این پیام رسان بیشترین استفاده را بین مردم دارد.

بخشی سلیقه‌های مختلفی دارند و باید به همه آنها احترام گذاشت. وقتی یک مغازه کالاهای مورد نظر من را نداشته باشد، من منتظر نمی‌ایستم تا او، روزی کالای من را تامین کند، حتما به مغازه دیگر یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌روم.

رجوع مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای هم به خاطر این است که از تک صدایی و شنیده شدن حرف‌های یک دسته در صداوسیما خسته شده‌اند. اگر ما اجازه بدهیم، حرف‌های همه شنیده شود دیگر نباید نگران یک موزیک ویدیوی ساده باشیم. ساسی مانکن هر سال به ما تلنگر می‌زد که یک جای کارتان می‌لنگد و ما این صدا را می‌شنویم و دست روی دست می‌گذاریم و فقط محدودیت‌ها را بیشتر می‌کنیم تا سال بعد.

مسئولان فرهنگی کشور

دنیا برای نوجوان امروز به اندازه یک تبلت است. نشان ندادن ساز در تلویزیون برای او تنها یک شگفتی به همراه دارد و خاموش کردن تلویزیون و البته پهن شدن روی مبل و استفاده از موبایل برای رسیدن به تازه‌ترین‌های جهان.

الان به سراغ دانش آموزان بروید و بگویید « دکتر جون دکتر» را از حفظ بخوانند. ببیند با چه جامعه آماری عجیب و غریبی روبرو خواهید شد. دو دهه اخیر به خوبی نشان داده که سیاست‌های فرهنگ کشور، مسیر درستی را طی نمی‌کند و باید به دنبال روش‌هایی باشیم که بتوانیم توجه جوانان را از ساسی و تتلو به حرف‌های خوب جلب کرد.

اعضای کانال تلگرامی تتلو که با آبا و اجدادشان فحش می‌دهد را ببیند تا متوجه این داستان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید